HAKKIMIZDA

Volkan Aydın

1978 Kırşehir/ Kaman doğumlu olan Volkan Aydın, 2001 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünden mezun olmuştur. 2004 yılının Eylül ayında Tezli Yüksek Lisans eğitimini Osmangazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Tarla Bitkileri Anabilim Dalı alanında tamamlamıştır.

Yüksek lisans tezi; Kışlık arpa melezlerinde çeşitli agronomik özellikler için varyabilite, kalıtım derecesi ve heterozis dir. Bu çalışmayı deneme tarlalarında yürütürken fakülte bünyesinde bulunan diğer çalışmalara da aktif olarak katılarak bilgi dağarcığını geliştirmeyi başarmıştır. Bu çalışmalar Buğday, triticale, aspir, kanola, fasülye ve mısır bitkilerinin hastalık, adaptasyon ve verim denemeleridir.

Kariyerine ilk olarak 2005 yılının ağustos ayında Haşim balaban sera tesislerinde sera mühendisi olarak başlamıştır. Kalifornia Wonder biber selarından ve tüm seraların ilaçlamalarından sorumlu olarak görev yapmıştır. Bir yıl sonra aynı işletmede baş mühendis olarak 4 dekar fidelik dahil olmak üzere 125 dekar alanda salkım domates, kalifornia biber ve cherry domates üretiminde çalışmıştır. Takip eden diğer yılda ise üretim müdürlüğü görevine terfi etmiştir. Üç yıllık deneyiminden sonra 2008 yılının ağustos ayında Antalya ili Manavgat ilçesinde bulunan Çağdaş Sağlık Hiz. San. Tic. A.Ş. Akdeniz Tarım firmasında işletme müdürü olarak göreve başlamıştır. Doktor Domates markası ile salkım domates üretiminin gerçekleşmesine katkı sağlayarak Türkiye de tanınmasın da büyük rolü olmuştur. Antalya da kış üretiminde salkım domatesin sekiz yıllık ortalama verimi 32 ton / dekar olarak gerçekleştirilmiştir. Aynı yıllarda tüketicilere sağlıklı ve daha lezzetli ürünler yetiştirmek amacıyla 2012 yılında biyolojik mücadele (IPM) yapılmasını teşvik ederek beş yıl boyunca hem deneyim kazanmış hem de sağlıklı ürünler yetiştirmiştir. Yetiştiricilik konusunda her yıl topraksız tarım ile ilgili tüm yenilikleri takip ederek kendini bilgi konusunda taze ve güncel tutmayı başarmıştır. Yeni çeşitlerin denenmesi, adaptasyonu ve verimi ile ilgili olarak sürekli çalışmalar yürütmüştür.

2011 yılında 32 dekar Özayça Tarım Ltd.Şti. bünyesine ait topraksız tarım serasının yatırım ve üretim danışmanlığını yürütmüştür. Arazinin tesviye işlerinden başlayarak; sera çizimi, fizibilite hazırlığı, şartname hazırlığı, tekliflerin toplanması ve karar verilmesi aşamalarını yürütmüştür. Bu yatırımda geri dönüşüm sistemini kullanarak su da ve gübre de % 40 sarfiyatı azaltmıştır. Yatırım hazır hale geldikten sonra 5 yıl süre ile üretim danışmanlığını yürütmüştür. Bu aşamada işçilerin ve mühendislerin eğitimi, satış ve pazarlama desteği, ürünün kaliteli ve sağlıklı yetiştirilmesinden sorumlu olmuştur.

2015 yılında Azerbaycan Zire bölgesinde bulunan 25 dekar sera da salkım domates üretimi için danışmanlık görevinde bulunmuştur. 2016 yılında 60 dekar cam serası olan Amoris MMC firmasının salkım domates üretiminde sera personelinin eğitilmesi, mühendislerin eğitimi, paketleme eğitimi verilerek başarılı bir sezon geçmesini danışmanlık hizmeti vererek sağlamıştır.
2016 yılında sorumlu bulunduğu seraların Okan Turizm ve MYT Tarım firmalarına kiraya verilmesi kararı alındıktan sonra aynı işletmelere fakat kiralayan yeni firmalara danışmanlık hizmeti vermeye başlamıştır. İşini ve mesleğini seven, hırslı ve başarı odaklı bir kişiliğe sahiptir. Analitik düşünebilen, yeniliklere adaptasyonu hızlıdır. Bilginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan, insani değerlere saygılı, almak için vermek gerektiğini benimsemiştir.

Ziraat Yüksek mühendisi olarak 14 yıllık tecrübe ve birikimini siz değerli tarım sektörü paydaşları ile paylaşmaya tüm kalbiyle hazırdır. Kişisel gelişim konusunda eğitim alan, seminerlere katılan Volkan Aydın yaşam felsefesini; “sen nasılsan dünya öyledir” sözü oluşturmuştur. Sevgiyi ve güzellikleri paylaşmak, kendini bilmek, yalansız ve dürüst bir yaklaşım sergilemek her şeyden daha önemlidir. Sektörün isteklerini ve sıkıntılarını göz önüne alarak daha profesyonel bir yaklaşım geliştirmek, ekip ruhu ile hareket ederek güven vermek, sorumlu olarak tüzel bir kişilik olan şirketi muhatap kılmak, başarılı olmak ve mutlu etmek için 2018 yılının Mayıs ayın da Poros Tarım Danışmanlık firmasını kurmuştur.

REFERANS MEKTUPLARI

BASINDA BİZ

Sera-Bir Aktüel Dergisi (Sayı: 1, Sayfa: 26)

Copyright © 2018 Poros Tarım.